סיפור חייו  | אלבום תמונות  | קטעי עיתונות  | וידאו  | לזכרו  | ספר אורחים  | קישורים  | צרו קשר
איך נפלו גיבורים

מאת: גד ברט

איך נפלו גיבורים

סיפור אמת שסיפר לי ידידי הד"ר אבשלום קור, ששמע ממשה מרחביה – מתושבי עלי שבבנימין. סיפור שיש בו אהבת ישראל, כבוד לזולת, מסירות נפש וחברות בין חיילים.

בערב שבת אחת עקב התראה מודעינית הוזנק סגן עמיחי מרחביה, מ"מ ברובאית ג' בגדוד 51 של גולני, עם חייליו למארב של 24שעות ברכס רמים בואך לבנון. במוצאי שבת בסיום המתוכנן של  המארב, ההתראה המודעינית התחזקה והוחלט להמשיך במארב  ל- 48 שעות נוספות. הסמ"פ אלכס שוורצמן, ערך טלפונית את רשימת הציוד הנדרש לחיילים להמשך הפעילות. עמיחי ביקש ממנו, שבנוסף לציוד, האוכל והמים יביא גם את התפילין. אלכס הגיע לנקודת המפגש עם כל הדרוש, אבל לא הביא את התפילין. עמיחי שאל מדוע, ואלכס, קצין חילוני, אמר שתפילין "זה לא ציוד מבצעי, אפילו הסמג"ד - רס"ן רועי קליין, אמר שלא אביא את התפילין". עמיחי כעס מאוד, תוך כדי כך לימד את אלכס פרק על חשיבות התפילין לעם ישראל לדורותיו. אלכס התרשם מהדברים, הלך וחזר והביא באותו לילה את התפילין לעמיחי.

לאחר כמה שבועות יצאו לשבת, עמיחי המ"מ נסע בטרמפ עם רועי הסמג"ד לישוב עלי, שם גרים שניהם. תוך כדי נסיעה שאל עמיחי את רועי: "האם באמת אמרת לאלכס שלא יביא את התפילין?" רועי, ששירת את רוב שירותו באגוז והיה בעל ניסיון מבצעי עשיר תוך הקפדה יתרה על ההלכה גם בפעילות מבצעית קשה ומורכבת, ענה לו: "אמת כך אמרתי. מארב, שעושים בו גם צרכים במקום ששוכבים בו, אסור ע"פ ההלכה בתפילה והנחת תפילין". עמיחי התרגש מהתשובה, וסיפר להוריו איך הסמ"פ הלך וחזר במיוחד למענו, אע"פ שהסמג"ד אמר שלא צריך, ואיך למד מהסמג"ד בשיחה תוך הנסיעה המשותפת עימו הלכה למעשה ממש.

במלחמה האחרונה, הזדמנו שלושתם לאותה היתקלות בבינת ג'ביל. הסמג"ד רועי קליין הצטרף ל- מ"מ עמיחי מרחביה, שהוביל את מחלקת החוד. עמיחי יצא באיגוף ימני להסתערות בראש חייליו, נפגע אנושות וביקש בקשר עזרה. רועי נחלץ לעזרתו, פתאום הבחין ברימון שהושלך לעבר אנשיו. מאחר שלא היה זמן להתגונן ולמנוע את פגיעתו הרעה של הרימון, רועי זינק על הרימון כך שגופו יחסום את מרבית ההדף. חייליו שניצלו סיפרו כי זעק  "שמע ישראל"  שעה שהרימון התפוצץ תחתיו. הסמ"פ אלכס שוורצמן ניסה להגיע לשניהם ונהרג.המ"פ נפצע קשה, בשעה שאירגן את חילוץ הנפגעים.  

מוקדש:

לסגן עמיחי מרחביה ז"ל, שהיה איש ספר, צנוע ותקיף על דיעותיו. נהרג בקרב בהיותו בן 24.

לרס"ן רועי קליין ז"ל, שהיה נגן מוכשר, סיים לימודי הנדסה בהצטיינות. נקבר ביום הולדתו ה- 31.

לסגן אלכס שוורצמן ז"ל, שעלה עם משפחתו מאוקראינה, קצין אמיץ. נפל בקרב בהיותו בן 23.

להחלמתו המלאה של  ה- מ"פ  סרן אלון חכימה

AmichayAlexRoy
חזור