סיפור חייו  | אלבום תמונות  | קטעי עיתונות  | וידאו  | לזכרו  | ספר אורחים  | קישורים  | צרו קשר
מתוך הספר "האדמה רעדה "

מאת: אילן כפיר - nrg מעריב

קליין הפיל עצמו קדימה וזעק "שמע ישראל"

מתוך הספר "האדמה רעדה" העוסק במלחמת לבנון ה-2, בחרנו להביא בפניכם קטע החושף לראשונה את סיפורו של רס"ן רועי קליין ז"ל, כפי שמעולם לא סופר
nrg מעריב | 25/11/2006 9:36

השבוע ראה אור "האדמה רעדה – 33 ימים, לבנון 2006", מאת העיתונאי אילן כפיר ("ספרית מעריב" ו"כתר"), העוסק במלחמת לבנון השנייה על כל היבטיה – הפוליטיים, הבטחוניים והאנושיים. אנו מביאים בפניכם חלק מפרק מתוך הספר, המספר את סיפור הגבורה המרגש של המפקד רועי קליין, כפי שלא סופר מעולם.

אור ליום רביעי, 26 ביולי 2006, בחמש בבוקר הגיע כוח של לוחמי פלוגה ג' מגדוד 51 של "גולני" סמוך לשלושת הבתים הראשונים בקדמת בינת ג’בל. עם אפודי קרב עמוסים לעייפה, מאות המטרים שעשו בתנועה רגלית שקטה מהמבנים השולטים על העיירה, שבהם החזיקו בשני הלילות הקודמים, נראו כמו מסע של קילומטרים ארוכים. המשימה של גדוד 51 בפיקוד סגן אלוף יניב עשור, היתה לתפוש שטח שיאפשר שליטה באש על העיירה וסביבתה. הגדוד התפצל לתנועה בשני כוחות. כוח בפיקוד המג"ד, וכוח שני בפיקוד סגנו, רב סרן רועי קליין. הסמג"ד הזהיר את מפקד הפלוגה, אלון חכימה, עוד לפני היציאה לדרך, שמאחורי כל תלולית, צפוי מארב של חיזבאללה. לרועי קליין לא היה ספק, שחיזבאללה יודע על הימצאות הכוח בסביבה. בלילה הראשון, בקרב בפאתי בינת ג’בייל, פגע צלף של הפלוגה במחבל והפך לגיבור היום בפלוגה. פלוגה נוספת של גדוד 51 בפיקוד ישראל פרידלר נעה על רכס גבוה יותר, נכונה להיכנס לקרב אם תיתקל.

להביט למחבל בעיניים

מרגע ששלושת המבנים זוהו, נערך הכוח לפרוץ אליהם. מפקד הפלוגה אלון חכימה הוביל את אחת המחלקות לבית הקיצוני מבין השלושה. הפריצה בוצעה בשקט. שתי המחלקות האחרות עמדו להיכנס לשני המבנים האחרים.
מפקד אחת המחלקות, עמיחי מרחביה נתקל בבעיה. דלת הבית אליו עמד להיכנס לא נפתחה. היתה זו דלת ברזל עם צירים חלודים. מרחביה החליט לפרוץ את הדלת בכוח. טיל "לאו" וצרור כדורים עשו את העבודה. מחלקת החבלה, שהתקרבה לבית השלישי, נתקלה באותה בעיה וגם היא פרצה את הדלת באש.
מרחביה קידם כוח מאנשיו לקרבת חומת אבן לא גבוהה, שהפרידה בין מטע הזיתים לקבוצת בתים בצילו של מסגד. אביתר כהן, "ג'ינג'י" כפי שמכנים אותו בפלוגה יצא מכיוון מטע הזיתים הקטן אל קירבת החומה. לפתע קפא על מקומו. מעל החומה הבחין בצעיר מזוקן, במדים דומים לאלה של צה"ל אך ללא קסדה.

ג'ינג'י והמחבל החליפו מבט קצר. ג'ינג'י היה מהיר יותר וסחט את הדק המקלע. המחבל נראה נופל לצידה השני של החומה. מפקד המחלקה, עמיחי מרחביה שמע את הצרור שירה אביתר ואת הצעקה שלו: "נתקלנו".

מרחביה לוחש: "נפגעתי"

מפקד המחלקה עמיחי מרחביה צעק בקשר: "היתקלות". מכיוון החומה והמסגד שמעליה נפתחה אש חזקה. אביתר כהן, חש בכאב חד, טשטוש ודם שמציף את זרועו הפגועה. ג'ינג' י שכב על הקרקע נאנק מכאבים וצעק לעזרה. הסמג"ד קליין שלח את עמיחי מרחביה, מפקד מחלקת החוד, לאגף מימין כדי להפתיע את המחבלים ולפגוע בהם. מסביב השתוללה התופת. אש כבדה רימוני יד נזרקו לעבר הלוחמים שניסו לאגף את המחבלים מימין. מרחביה הבחין שאנשי חיזבאללה נוספים מטפסים על החומה, חרף האש שלו ושל החיילים, שחצו בריצה את מטע הזיתים כדי לחלץ משם את הפצוע. עמיחי חשש, שאנשי חיזבאללה ינסו לחטוף את ג'ינג'י, ששכב פצוע סמוך לחומה. מקלע הנגב שלו, היה לצידו.

האש התגברה. מעברה השני של החומה נזרקו מספר רימוני יד לעבר הכוח המסתער. התוצאה היתה קטלנית. מרחביה, חובש כיפה סרוגה מתחת לקסדה, ספג פגיעה ישירה ונפל אוהד קלאוזנר שהסתער לעבר החומה בניסיון לעצור את אנשי חיזבאללה, נפגע ונהרג. שמעון דהן הספיק לרוץ עוד מטרים ספורים לפני שנפגע גם הוא.
רועי קליין שמע את הצעקות שבאו מכיוון הכוח של מרחביה. הוא שמע את מרחביה לוחש בקול חלש בקשר: "נפגעתי". רועי חשש לגרוע ביותר. יחד עם הקשר שלו, יוחאי ריעאני ולוחמים נוספים הוא יצא
בריצה לכיוון מרחביה. תוך כדי ריצה גילה שחומה גבוהה חוסמת את הדרך לכוח שנפגע. הוא הסתער חזיתית לעבר המחבלים ותוך כדי ירי הגיע אל מרחביה, ששכב על האדמה עם חולצה פתוחה. חיילים שלא נפגעו ניסו לטפל בו.


"קליין, אנחנו נוציא אותך"

קליין תפס פיקוד וצעק לאנשים לירות ולזרוק רימונים. הוא והקשר יוחאי ניסו למשוך את מרחביה למחסה קרוב. מישהו זרק לעברם אלונקה. בכריעה ניסו רועי ויוחאי להעלות את עמיחי על האלונקה. מסביבם היו פצועים נוספים שקראו לעזרה. רועי ניסה להרגיע אותם: "אני כבר מגיע אליכם."
שמעון אדגה, לוחם ממוצא אתיופי, קל רגליים ואהוב, מיהר לעזור לסמג"ד למשוך את האלונקה. קליין ניסה לקום ממצב הכריעה כדי להרים את האלונקה. אביתר תורג'מן, לוחם בכוח החוד, ראה לפתע את הסמג"ד מפיל עצמו קדימה וצועק: "שמע ישראל". שמעון אדגה, היה היחיד, כנראה, שהבחין ברועי קליין מזנק לעבר רימון יד שהתגלגל לעברם. אביתר שמע את שמעון צועק בהיסטריה: "הוא קפץ על הרימון, הוא קפץ על הרימון".

תורג'מן היה המום לשנייה. הוא צעק: "קליין, אנחנו נוציא אותך". הוא ושמעון אדגה משכו את האלונקה למחסה. רועי היה עדיין בהכרה. מסביב נמשכה האש. רימוני יד התפוצצו בקרבת הכוח. זעקות נפגעים מכל עבר: "אמא, אני מת".

רועי, פצוע אנוש, ניסה להתרומם. ידו נשלחה אל מתג מכשיר הקשר. חייליו נדהמו כאשר שמעו אותו: "אני מדווח, קליין מת, קליין מת." לפני שעצם את עיניו לנצח הספיק עוד ללחוש משהו לאיתמר כ"ץ, שתפש פיקוד על הפלוגה. היה זה צופן הקוד הסודי במכשיר הקשר שלו: "ורד הרים".

הקשר אלעד עוזרי, לא יכול היה לעצור את הדמעות בעיניו: "רועי מת, רועי מת," אמר לחבריו כלא מאמין. שמעון אדגה, האתיופי החייכן ספג פגיעה ישירה ונהרג. פלוגה ג' מגדוד 51 של גולני היתה על סף ריסוק. 
חזור