סיפור חייו  | אלבום תמונות  | קטעי עיתונות  | וידאו  | לזכרו  | ספר אורחים  | קישורים  | צרו קשר
יוסף לחנה - סגירת מעגל תש"ח - תשע"א

מאת: אורי שרעבי-שגיא -דורית פרי

תאריך: ב'אייר תשע"א

"לתת פנים לנופלים"
 חלל צה"ל יוסף לחנה ז"ל
גילוי מצבה לאחר 63 שנים
 
רקע

מזה 5 שנים שאני עומדת ביום הזיכרון ליד מצבתו הריקה של חלל צה"ל יוסף לחנה, אשר נפל בקרב ג'נין בשנת 1948. יוסף לחנה קבור בקבר
אחים. המצבה הריקה ודף היזכור הריק מכל פרט אודותיו וחסרונה של תמונה גם, שברו את ליבי.
ביום הזיכרון האחרון (2010), פגשתי בטקס האזכרה את אורי שרעבי-שגיא, כותב הספר עין גנים בו מצוין בהרחבה סיפור הקרב בג'נין. סוגיית קורות חייו החסרות של יוסף לחנה לא הניחו גם לו והביאה אותנו יחד לקידום החקירה בנדון.
     דורית פרי
 
לפני כתשע שנים, במבצע חומת מגן נפל חברי שמואל וייס בקרב בעיר ג'ני'ן, שמואל החובש רץ לסמטה להציל את חברו למחלקה אשר נפגע מצלף. לאחר נפילתו התכנסה 'החבורה' שלנו (שהיא מאד מגובשת) לחשוב כיצד ננציח את זכרו. חבר מהתיכון, עמיחי מרחביה הציע רעיון מקורי, לחקור את ההיסטוריה של העיר ג'נין כיון ששמואל אהב מאד היסטוריה. תוך כדי כתיבת הספר עמיחי החליט להתגייס לגולני לאותו גדוד ולאותה מחלקה ששירת שמואל ווייס. במלחמת לבנון השנייה צעד המ"מ עמיחי מרחביה בראש המחלקה ונפגע בקרב המפורסם בעיירה בינת ג'בל. במבצע עופרת יצוקה נפל חבר נוסף בקרב ברצועת עזה, סרן יוני נתנאל. 3 חברים ממחזור אחד, מחבורה אחת. בכתיבת הספר עין גנים (יצא לאור בדצמבר 2004) חקרנו וכתבתנו את נושא הקרב בג'נין במלחמת העצמאות, קרב בו נפלו עשרות מחטיבת כרמלי ביום אחד. פרק נוסף בספר מספר על הבאת החללים לקבורת עולמים בקבר האחים בהר הרצל לאחר שבמשך תקופה ארוכה עצמותיהם היו מוטלות בשטח הקרב. בסוף הספר אנו מנציחים את כל לוחמי צה"ל שנפלו בעיר ג'נין. ליד כל שם של חייל הוספנו את שמות הוריו ואף תמונה. רק לאחד מהחיילים יוסף לחנה לא היה מה לכתוב ולא היתה לנו תמונה. כמובן שהפרטים לא היו על המצבה בקבר האחים ולא בשום מקום אחר- הנושא מאד בלט וכאב אך לא היה לנו פתרון. לאחר כמה שנים בחודש מאי האחרון פנתה אלי דורית פרי והגדירה את עצמה "יהודיה פשוטה מירושלים" שכבר כמה שנים מאמצת את החייל הזה ועולה לקברו מעת לעת והופתעה על פרסום הספר ללא הפרטים הנדרשים אודות החייל. מאז נרתמתי גם אני לאתגר בדרך לפתרון את התעלומה.

 
                                                                                    אורי שרעבי-שגיא

 
המחקר

לאחר 8 חודשים של חקירה מקיפה, שהתבצעה בו זמנית בארץ בארכיונים השונים (ארכיון צה"ל, ארכיון הציוני, ארכיון הקיבוץ הארצי ועוד), בראיון של לוחמי חטיבת כרמלי ועולים מיוון באוניה בה עלה גם יוסף לחנה ז"ל ועוד ובשיחות טלפון והתכתבות עם קרובי משפחתו וחבריו מעבר לים (בברזיל, יוון, צרפת וארה"ב) מצאנו את קרובי משפחתו, חברים ואף תמונה.
 
כמה מילים על יוסף לחנה :
v             יוסף לחנה ז"ל נולד בשנת 1921 בארטה שביוון
v             הוריו ניסים ואסתר לחנה נפטרו טרם מלחמת העולם השנייה, 1939.
v             אחיו גרשון וזימבולה עברו להתגורר בצרפת סביב 1937. לאח גרשון 3 ילדים (בני כ 70 היום), מתגוררים בצרפת ומעולם לא ביקרו בארץ. האחות זימבולה נפטרה ללא ילדים.
v             בזמן מלחמת העולם השנייה ניספו רב תושבי העיירה באושוויץ, יוסף לחנה נמלט ולחם בשורות הפרטיזנים.
v             יוסף עלה לארץ בגפו, באוניית המעפילים ברל כצנלסון. האוניה נתפסה על ידי הבריטים. 211 עולים, רובם מיוון הצליחו לחמוק להגיע לחוף שפיים ולהתפזר בין הישובים. 11 אחרים הושמו במחנה המעצר בעתלית.
v             יוסף לחנה הגיע לקיבוץ מסילות שבעמק הירדן שם עבד ככל הנראה בדגה ובירק.
v             לאחר כ -7 חודשים בקיבוץ, עבר לקריית מוצקין בה התגורר בגפו בשכירות ופרנס עצמו מעבודות מזדמנות, בעיקר בתחום הבנייה.
 
יוסף לחנה חייל
בחודש פברואר 1948 גוייס לחטיבת כרמלי, בחודש מרץ נפצע ואושפז בבי"ח בורוכוב בחיפה.
מיד עם החלמתו, חזר ליחידה. ב- 3 בחודש יוני, השתתף בקרב על ג'נין, בה נפל הוא ו– 44 חיילים נוספים.
במשך שנתיים נחשבו 45 חללי ג'נין נעדרים, עד שהובאו לקבורה בקברי אחים בהר הרצל ובחיפה.
 
גילוי מצבה
לאחר מחקר ארוך ומקיף שתואם עם היחידה להנצחת החייל ויחידת אית"ן קיבלנו את אישור משרד הביטחון להוסיף את הפרטים החדשים שגילנו על יוסף לחנה באתר יזכור ולחדש את אבן המצבה בקבר האחים.
במקביל, לאור ההצלחה בפתרון התעלומה, קיבלנו פנייה מיחידת אית"ן (איתור נעדרים) בצבא, לבוא ולקחת חלק במשימה חשובה זו.
 
במלאת 63 שנים לנפילתו, בין יום השואה ליום הזיכרון נקיים טקס גילוי מצבה לזכרו.
 
                                               ליצירת קשר
דורית פרי                                                                    אורי שרעבי-שגיא
נייד-052-2631262                                                           נייד -  0526998562חזור